آموزش بهینه سازی سایت(بخش بیست و یکم)درک چگونگی پیدا شدن محتوای جدید توسط موتورهای جستجو و تفسیر مکان این صفحات در طراحی سایت و بهینه سازی اهمیت فراوانی دارد.یکی از راه هایی که موتورهای جستجو محتوای جدید راشناسایی میکنند با دنبال کردن لینک است.مانند من و شما که بر لینک کلیک میکنیم و از صفحه ای به صفحه دیگر میرویم.

آموزش بهینه سازی سایت(بخش بیست و یکم)

موتورهای جستجو نیز همین کار را برای پیدا کردن و فهرست نمودن محتوا ها انجام میدهند.

 آنها بر لینکهایی که پیدا میکنند کلیک می نمایند . اگر میخواهید مطمئن شوید که موتورهای جستجو محتوای جدید شما را فهرست میکند تنها کافی است لینکی که به آن اشاره داشته باشد. یک راه دیگری که موتورهای جستجو محتوا را پیدا میکند از طریق نقشه سایت XML میباشد. نقشه سایت XML در واقع لیستی از صفحات محتوای شما در حالت خاصی است که موتورهای جستجو به راحتی میتوانند آن را بخوانند شما یا وب مستر سایتتان میتوانید با مراجعه به سایت sitemaps.org اطلاعات بیشتر در مورد نقشه سایت XML کسب کنید.

وقتی که نقشه سایت را به وجود آوردید ، میتوانید مستقیما آنها را در موتورهای جستجو ثبت نمایید و به این صورت وقتی که محتوای جدیدی به سایت می افزایید آنها آگاه میشوند.

موتورهای جستجو همیشه پیدا کردن محتوای بیشتر در بین لینکهای شما میچرخند با وجودی که این چیز خوبی است ولی گاها ممکن است شما نخواهید که موتورهای جستجو صفحه ی خاصی را پیدا کنند . در مورد صفحات ازمون و نواحی اعضای سایت در طراحی سایت فکر کنید که نمیخواهید در صفحه ی نتایج جستجو ظاهر شود.

برای کنترل چگونگی حرکت موتورهای جستجو در سایتان شما میتوانید از قوانینی به نام فایل robots.txt استفاده کنید. این فایل را شما و یا وب مستر میتواند در فولدر روت root سایت بسازدو وقتی که موتور جستجو ان را ببیند، آن را خوانده و از قانون شما پیروی میکند.شما میتوانید قوانینی را برای مرورگرها و موتورهای جستجوی مختلف تعیین کنید و شما میتوانید مشخص کنید که کدام بخش از سایتتان قابل مشاهد باشد یا نباشد.

این کار کمی تخصصی است و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ساخت robots.txt به robotstxt.org مراجعه کنید. وقتی که موتور جستجو محتوای شما را پیدا کرد، ادرس آن را فهرست میکند. آدرس ها اسا مکان صفحه طراحی وب سایت در اینترنت میباشند.حتما هر صفحه ساتتان در هنگام طراحی سایت باید یک ادرس منحصر به فرد داشته باشد تا موتورهای جستجو بتوانند ان را از صفحات دیگر تفکیک کنند.

همچنین ساختار آدرس شما کمک شایانی به موتور جستجو برای درک ساختار کلی وب سایت میکند.راهای زیادی وجود دارد که موتورهای جستجو میتوانند صفحات را پیدا کنند و با اینکه شما نمیتوانید چگونگی عملکرد موتورهای جستجو را کنترل نمایید ولی با ساخت لینکهای منحصر به فرد و ساختار بندی شده و نقشه های سایت و فایلهای robots.txt شما میتوانید هر کاری که برای فهرست شدن صفحات نیاز هست را انجام دهید .

 

عضویت در خبرنامه