آموزش بهینه سازی سایت(بخش بیست و دو)موتورهای جستجو برای پیدا کردن و فهرست کردن تمامی صفحات اینترنت مبتنی بر ادرسهای منحصر به فرد اشاره کننده به آن محتوا عمل میکنند. با وجودی که برای هر صفحه در اینترنت تنها باید یک ادرس منحصر به فرد وجود داشته باشد گاها ما میتوانیم صفحات وب یکسانی را با آدرسهای مختلفی معرفی کنیم و چندین آدرس در فهرست موتورهای جستجو داشته باشیم.

آموزش بهینه سازی سایت(بخش بیست و دو)

یک راه رایج برای اینکار استفاده از پارامترهای آدرس در طراحی سایت است.

id=200&ssid=123&trackingid=ABC اینها داده هایی هستند که به انتهای آدرس الحاق میشوند و برای چیزهای مختلفی میتوان از انها استفاده نمود. گاها آنها میتوانند محتوایی که بر صفحه نمایش می یابد را کنترل کنند و در این موارد، ادرسهای مختلف در واقع صفحات مختلف هستند در مواقع دیگر آنها هیچ ارتباطی به محتوا ندارند انها میتوانند برای گردآوری اطلاعات شناسایی یا پارامترهای پیگیری مورد استفاده قرار بگیرد و با وجودی که آدرس میتواند متفاوت باشد ولی بر محتوا تاثیری گذاشته نمیشود.

مشکل اینجاست که موتورهای جستجو نمیتوانند فرض بگیرند که کدام پارامتر آدرس برای محتوا مهم است و کدام نیست. یک راه حل این مشکل در سایت استفاده از تگ متا ' rel=canconical میباشد.

این تگ که شما به صفحه اضافه میکنید به عنوان معرفی نامه ای برای موتورهای جستجو به شمار میرود این به موتورهای جستجو میگوید که مسقل از آدرسی که در نوار آدرس نمایش یافت این ادرس را به عنوان ادرس اصلی محتوا فهرست کند.

راه دیگری که برای درک چگونگی استفاده سایت از پارامترهای آدرس این است که از طریق google webmaster tools و Bing Webmaster tools به موتورهای جستجو ان را اعلام کنید. در اینجا میتوانید به موتورهای جستجو اعلام کنید که پارامتر آدرسی را نادیده بگیرد یا خیر. یک دلیل دیگر وجود محتوای چند برابر شده به خاطر این است که محتوا میتواند از مکانی به مکان دیگر انتقال یابد. به این صورت میتواند ممکن است مکان جدید و قدیم ان در موتور جستجو به طور همزمان فهرست شده باشد. برای پیشگیری از چنین وضعیتهایی هر وقت که محتوایی را جابه جا کردید باید دستورات هدایت مجدد را پیاده سازی کنید.

هدایت مجدد مختلفی وجود دارد که وب مستر در طراحی سایت میتواند از ان بهره ببردولی ما قصد داریم به دوتا از آنها بپردازیم. اولین آن 302 یا هدایت مجدد موقتی نام دارد. این دستور برای جابهجایی های کوتاه مدت استفاده میشود. مثلا برای زمانهایی که شما برای تعمییرات صفحه ی در طراحی سایت جایگزینی را نشان میدهید. به این صورت به موتورهای جستجو اعلام میشود که صفحه مورد نظر شما در حال حاضر در دسترس نیست. بعدا مراجعه کنید.بنابراین تغییری در فهرستان ندهید.برای جابه جایی های دائمی محتوا که مورد توجه موتورهای جستجو قرار دارد باید از دستور هدایت مجدد دائمی یا 301 استفاده کنید.

این دستور هدایت مجدد به موتورهای جستجو اعلام میکند که شما آدرس قبلی این محتوا را فهرست کرده اید و ان آدرس دیگر وجود ندارد. به این صورت موتور جستجو تمام اطلاعاتش در مورد آدرس قبلی را بر آدرس جدید یا جایی که محتوا در آن قرار گرفته است اعمال می نماید. برای حتمیت آگاهی موتورهای جستجو از آدرس صفحات ساییتان شما باید آدرس های منحصر به فردی برای هر یک داشته باشید به این صورت موتورهای جستجو میتواند بهتر آنها را فهرست کنند و به این صورت میتوانید رتبه ی بالاتری در نتایج جستجو کسب کنید و این یک راه خوب برای بهینه سازی و سئو سایت شما است.

 

عضویت در خبرنامه